KONIE I STADNINA

 

   Hodowla Koni jest naszą pasją od dawna. Latem 2010 roku sprowadziliśmy stado dziewięciu hucułów, prosto z ich kolebki  – Bieszczad. Przy uwzględnieniu profilu naszej działalności i cech wrodzonych charakteryzujących poszczególne rasy wybór wydawał się oczywisty …  

   W naszej stadninie zdecydowaliśmy się na chów możliwie bliski naturze. Konie żyją w jednym stadzie – tabunie z odseparowanym, lecz pozostającym w ciągłym kontakcie wzrokowym ogierem. Przebywają na kwaterowych pastwiskach cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne, dzięki czemu zaspokajają naturalną potrzebę wolności, ruchu, współistnienia w stadzie. Są bezpieczne, szczęśliwe i zdrowe, nie mają zaburzeń psychicznych i fizycznych.

    Na noc wracają do obszernej, pozbawionej boksów stajni (biegalni), w której czeka na nie siano, woda i świeża ściółka. Stajnia zapewnia również ochronę przed wiatrem, opadami, trzaskającym mrozem lub palącym słońcem. Daje koniom poczucie stałości i bezpieczeństwa. 

   Równocześnie dokładamy starań aby konie możliwie jak najczęściej przebywały z ludźmi. Zajmujemy się nimi osobiście, a także współpracujemy z wykwalifikowanym instruktorem, co gwarantuje prawidłowość procesu szkolenia, wpływa pozytywnie na ich zachowanie i pozwala na wyeliminowanie narowów. Nasze ciepłe uczucia są przez stado odwzajemniane, a uroczyskowe hucuły są wyjątkowo przyjacielskie i towarzyskie.

Nasze konie objęte są programem ochrony zasobów genetycznych koni rasy huculskiej.